Etkinlikler


 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı

 Matematik Öğretmenleri Mesleki Gelişim Semineri

 13 Mart 2020

Matematik Her Yerde Etkinliği

Dr.Öğr. Üyesi Özlem Çeziktürk'ün danışmanlığında İlköğretim Matematik Öğretmenliği öğrencileri Dünya Matematik Günü etkinliği düzenlenmiştir. Etkinlik kapsamında oyunda matematik, perspektif, origami yoluyla platonik katılar ve 3D matematiksel objeler, yanılsamalar, müzikte matematik, islami eserlerdeki örüntüleri anlamada matematiksel analiz, Cyrano de Bergerac Burun tiradının içerdiği olası matematik kavramlar, origami ile en etkili uçak veya helikopter yapımı, tarihi wasan geometrisinden sistematik ve çok çözümlü problem örneği, özlü sözler, resimde ressamın yerini geometrik hesaplama, tarama motorlarının matematik altyapısı, altın oranla resim yapma  gibi konu başlıkları altında matematiğin günümüzdeki enteresan bağlantılarına yer verilmiştir.

Bostancı Hakkı Değer Ortaokulu öğrencileri matematik öğretmenleri Alev Akdağ ve Serdar Yılmaz önderliğinde oluşturulan istasyonlar bazında inceleme yapmıştır. 

Etkinliğin hazırlanmasında İlköğretim Matematik Programı öğrencilerinden Fevzi Coşkun, Yakup Çiçek, Ebubekir Kılıç, Mustafa Enes Kıtiş, Onur Şahin, Sıla Esen, Enes Kaplan ve Cumali Erlale görev yapmıştır.

 

2018-2019 Eğitim Öğretim Yılı 

Matematik Öğretmenleri Mesleki Gelişim Semineri

 

Haziran 2019 

Bağlarbaşı Kongre Merkezi

 

Anabilim Dalımız öğretim üyelerinden Dr. Öğr. Üyesi Özlem Çeziktürk Üsküdar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'nün isteği doğrultusunda 1 hafta boyunca matematik öğretmenlerine seminer vermiştir.

 

 

2018-2019 Matematik Öğretmenliği 

Mezuniyet Töreni

22 Haziran 2019

Anadolu Hisarı Kampüsü

2019 yılı Atatürk Eğitim Fakültesi mezuniyet töreni, öğretim üyelerinin ve öğrencilerin kortej yürüyüşüyle başladı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Atatürk Eğitim Fakültesi Halk Müziği topluluğu tarafında müzik dinletisi gerçekleştirildi. Ardından, Atatürk Eğitim Fakültesi Dekanı  ve Anabilim Dalı başkanımız Prof. Dr. Ahmet Şükrü Özdemir konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edildi. Konuşmasında, 2019 yılı mezunlarını ve ailelerini tebrik ederek iyi dileklerini iletti. Dekan’ın konuşmasını takiben, fakülte genelinde ve anabilim dalı özelinde başarı sağlayarak dereceye giren öğrencilere başarı belgesi, plaket ve hediyeler takdim edildi. Ödül töreni sonrasında, öğrencilere mezuniyet belgeleri verildi; yemin töreni yapıldı. Tören, kep atma merasimi ile sona erdi. 

Mezuniyet törenini buradan izleyebilirsiniz.

 


 Kongre:

Disiplinlerarası Yaklaşımda Uluslararası Matematik ve Müzik Kongresi

21-22 Haziran 2019

Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu

 

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi’nin, Prof. Dr. Ahmet Şükrü Özdemir ve Doç. Dr. Tülün Malkoç’un eş başkan olarak organize ettiği “Disiplinlerarası Yaklaşımda Uluslararası Matematik ve Müzik Kongresi” 21-22 Haziran tarihlerinde Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu gerçekleştirildi. Bu konu çerçevesinde düzenlenen ilk kongre olma özelliği taşıyan etkinliğe yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerden ve çok sayıda öğretim üyesi, araştırmacılar, müzik ve matematik öğretmenleri, okulumuz öğrencileri ve sanatseverler ağırlandı.

 

 

Çalıştay:

Matematik Öğretiminde Teknoloji

2 Mayıs 2019

AEF 130

Marmara Üniversitesi Matematik Öğretmenliği  mezunlarından olan ve Enka Okulları'nda matematik öğretmeni olarak görev yapan Tonguç ÖZDAŞ matematik öğretmenliği son sınıf öğrencilerine 2 Mayıs Çarşamba günü bir teknoloji çalıştayı düzenlenlemiştir. Çalıştayda matematik öğretiminde kullanılan grafik hesap makineleri kullanılarak bir etkinlik yapılmıştır. Ayrıca öğretmenimiz bizlerle kendi öğretmenlik deneyimlerini paylaşmıştır. 


 Seminer:

CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri

16 Mayıs 2019 Perşembe

Saat 10:00

Yer: Müzik Bölümü M1 Nolu sınıfta 

16 Mayıs 2019 Perşembe günü saat 10:00'da Müzik Bölümü M1 Nolu sınıfta İşkur Artı'nın "CV Hazırlama ve Mülakat Teknikleri" konulu semineri yapılmıştır.


 

 

Panel:

Matematik Öğretmeninin 1. ve 5. Yılına Bakışı

15 Mayıs 2019 

Dr. İbrahim Üzümcü Konferans Salonu

Farklı okullarda görev yapan altı matematik öğretmenimizindeneyimlerini lisans öğrencilerimizle paylaştıkları bir ortam sunmayı amaçlayan "Matematik Öğretmeninin 1. ve 5. Yılına Bakışı" başlıklı panelimiz 15 Mayıs 2019 saat 13.00'da Dr. İbrahim Üzümcü Kültür Merkezinde gerçekleştirilmiştir.

 

 

 

 


 

 STEM Discovery Week

Staj uygulama okullarımızdan biri olan Hayrullah Kefoğlu Anadolu Lisesi'nde Matematik Öğretmeni Şule AÇIKEL OREL öncülüğünde 22-26 Nisan tarihleri arasında STEM Discovery Week düzenlenmiştir. Son sınıf öğrencilerimizden Zeynep CAN, Semra KAPLAN ve Melih Güler etkinlik kapsamında 26 Nisan Cuma günü ÇARKLARLA MATEMATİK ve KENDİ KÖPRÜMÜ YAPIYORUM adlı atölyeleri düzenlemişlerdir. Öğrencilerimizi tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz.

 

 


Seminer:

Farklıyız Farkındayız

22 Aralık 2018 

Fen-Edebiyat Fakültesi Seminer Salonu

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sare Şengül tarafından, özel gereksinimli çocukların eğitimi ve bu çocuklar ile aileleri için önem arz eden empati gücü yüksek öğretmenlerin yetiştirilmesi amacıyla verilen, özel eğitim dersi bağlamında düzenlenen seminere konuşmacı olarak Prof. Dr. Mim Kemal Öke katıldı. Doç. Dr. Sare Şengül, söz konusu özel eğitim dersinin, "Özel eğitim nedir? Özel eğitim gereksinimi bulunan çocuklar kimlerdir ve özellikleri nelerdir?, Bu farklılıklara sahip öğrencilerle ailelerine karşı bir öğretmen ve birey olarak sorumluluklarımız nelerdir? gibi konuların göz önüne alınarak, öğretmen adaylarının belirtilen konularda bilişsel ve duyuşsal olarak toplumun sorunlarına çözüm üretebilecek bireyler olarak yetiştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Şengül düzenlenen seminerle ilgili ise şunları söyledi: "Bu hedefe ulaşmada, özel gereksinimli çocuklara sahip ailelerin, kendi yaşadıkları sorunları ve öğretmenlerden beklentilerini ilk ağızdan öğretmenlere ulaştırmaları, öğretmen adaylarının eğitiminde yer alması gereken en önemli unsurdur.  Bunun için ilköğretim matematik öğretmenliği öğrencileri ile “FARKLIYIZ–FARKINDAYIZ” isimli seminer programı düzenlenerek down sendromlu bir kız çocuğuna sahip olan Prof. Dr. Mim Kemal Öke konuk olarak davet edilmiştir. Kendisi seminerimize katılarak, 34 yaşında Türkiye’nin en genç profesörü olarak, akademik çalışmalarını yürüttüğü ve gelecekle ilgili olarak kendisinden başbakan olacağı yönünde beklentilerin bulunduğu bir zamanda, kızı Nazlı Hilal‘in down sendromlu bir çocuk olarak dünyaya gelmesi ile çocuğunu kabullenme aşamasındaki yaşadığı sorunları bizlerle paylaşmıştır.  


 

Matematik Öğretmenliği

Tanıtım Toplantısı

24 Eylül 2018

2018-2019 Eğitim-öğretim yılı 1. sınıflara yönelik fakülte-bölüm-anabilim dalı- program tanıtım ve öğrenci-öğretim kadrosu tanışma toplantısı 24 Eylül Pazartesi günü saat 14:00 de  Amfi 4 gerçekleşmiştir. 


 

 

2017-2018 Matematik Öğretmenliği 

Mezuniyet Töreni

8 Haziran 2018

2017-2018 Eğitim Öğretim Yılı İlköğretim Matematik Öğretmenliği ve  Matematik Öğretmenliği öğrencilerimiz için mezuniyet töreni Dekanımız ve Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Ş. Özdemir, Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve öğretim elemenları ve öğrencilerimizin velileri ile birlikte büyük bir çoşku ile gerçekleşti. Program başlangıcında Doç. Dr. Sare Şengül hocamız Anabilim Dalını temsilen duygu yüklü bir konuşma gerçekleştirdi. Ardından Mezunlar Ofisi Koordinatörü Doç.Dr. Bülent Yılmaz ve daha sonra da Dekanımız ve Anabilim Dalı Başkanımız Prof. Dr. Ahmet Ş. Özdemir birer konuşma gerçekleştirdiler. Prof. Dr. Ahmet Ş. Özdemir hocamız, mezun olan ve öğretmenlik mesleğine adım atan öğrencilerimize Türkiye'de eğitim, ülkemizde öğretmene biçilen rol ve tüm bu koşullar içerisinde nasıl başarılı olunabileceğine dair kısa ve öz tavsiyelerde bulundu. Hocamız mezunlarımıza; öğreten öğretmenöğrenen öğretmen, ve örnek olan (veya alınan) öğretmen olmalısınız, blunduğunuz/çalıştığınız kurumda en çalışkan, en sevilen ve dürüst öğretmenler olarak meslektaşlarınıza da örnek olmalısınız diyerek konuşmasını tamamladı. Program mezun öğrencilerimizin şarkı ve şiir ve performansları ve program birincilerinin konuşmaları ile devam etti. Programda ayrıca programları derece ile bitiren 3'er öğrenciye Atatürk Eğitim Fakültesi dekanlığı tarafından saat hediye edildi. Mezuniyet programı mezunlarımızın kep atmaları ile son buldu. 

 

 

2017-2018 Matematik Öğretmenliği  

Mezuniyet Yemeği 

Mayıs 2018

 

 

ANABİLİM DALI TANITIM TOPLANTISI

20 EYLÜL 2017

ÇARŞAMBA 12:30

ANFİ 4

 

2017/2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 1. Sınıflara yönelik fakülte-bölüm-anabilim dalı tanıtım ve öğrenci-öğretim kadrosu tanışma toplantısı 20 EYLÜL Çarşamba Günü saat 12:30 da Anfi 4 de gerçekleşecektir.

Tanışma toplantısında İlköğretim Matematik Öğretmenliği programını kazanan öğrenciler, eğitim-öğretim görecekleri program hakkında ve öğretim elemanları hakkında bilgi sahibi oldu. Başta Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Ahmet Ş. ÖZDEMİR olmak üzere programda görev alan öğretim kadrosunun kısa ve özgün konuşmaları ile, yeni öğrencilerimiz ileride ders alacakları hocaları ve asistanları tanıma fırsatı bulmuş oldu.  


Bu sayfa Mathematics Teacher Education tarafından en son 16.03.2020 21:34:45 tarihinde güncellenmiştir.

HIZLI ERİŞİM